Serial „Trzynaście Powodów” jak się można było spodziewać przyniósł niemałe szkody. Na całym świecie słychać o przypadkach, w których młodzi ludzie zainspirowani serialem odbierają sobie życie.

Według niektórych środowisk pokazywanie losów bohaterki w taki sposób, może wręcz gloryfikować samobójstwo. Po emisji serialu również telefony zaufania zaczęły otrzymywać wiele telefonów od zdesperowanych nastolatków.

Dojrzewanie to trudny okres, w którym często nie dostrzega się uroków życia, a z pozoru błahe problemy dla młodej osoby mogą wydawać się nie do zniesienia.

W zeszłym roku Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i inne organizacje zajmujące się profilaktyką samobójstw napisały oświadczenie przestrzegające przed produkcją Netflixa. „Potencjalna szkodliwość serialu jest związana z ryzykiem identyfikacji młodych osób będących w kryzysie lub cierpiących na zaburzenia psychiczne z bohaterką serialu i naśladowaniem jej zachowania samobójczego, czyli tzw. efektem Wertera. Portretując problemy młodych osób, twórcy serialu nie przestrzegają zaleceń specjalistów dotyczących odpowiedzialnych sposobów przedstawienia samobójstw w mediach” – czytamy w oświadczeniu.

Tymczasem niedawno ukazał się drugi sezon serialu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here